جستجوی پیشرفته
مرجع طب سنتی خاورمیانه » روش ها و تدابیر درمانی » درمان آفتاب سوختگی و راه‌های پیشگیری آن
 • درمان آفتاب سوختگی و راه‌های پیشگیری آن

آفتاب سوختگی، ناشی ازقرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است و می تواند به پوست شما آسیب برساند، و آن را قرمز و دردناک می کند. زمانی که آفتاب سوختگی اتفاق می افتد پوست قرمز و دردناک شده و هنگام لمس، سطح آن گرم است. علائم آن ممکن است بلافاصله بروز نکند، می تواند تا 5 ساعت طول بکشد تا ظاهر شود. و ممکن است بین چند روز یا چند هفته طول بکشد تا ناپدید شود.

 

 

 • علائم آفتاب سوختگی

علائم آفتاب سوختگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است قرمزی پوست را چند ساعت پس از سوختگی احساس کنید. اوج قرمزی، 12-24 ساعت طول خواهد کشید. آفتاب سوختگی‌های جزئی به طور معمول چیزی بیش از قرمزی و کمی سوزش در قسمت های آسیب دیده ایجاد نمی کند و در موارد جدی تر، ممکن است تاول زده شود آفتاب سوختگی شدید می تواند در نهایت دردناک باشد و به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد. درد معمولاً بیش از 6 تا 48 ساعت پس از در معرض قرار گرفتن خیلی شدید است. سوختگی به مدت 24 تا 72 ساعت ادامه دارد و گاهی اوقات با پوست اندازی در روزهای 3 تا 8 ادامه می یابد. بعضی از پوست اندازی و خارش ها ممکن است به مدت چند هفته ادامه پیدا کند.

در موارد بسیار شدید، علائم عبارتند از:

 • تب
 • لرز
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف

در موارد شدید، علائم شوک ممکن است رخ دهد، به عنوان مثال:

 • فشار خون پایین
 • خستگی بیش از حد
 • ضعف شدید

 

 

 • درمان های خانگی برای آفتاب سوختگی

 

 1. کمپرس سرد

تکه های یخ را در یک پارچه مرطوب قرار دهید و آن را در ناحیه متاثر نگه دارید تا زمانی که خنک باشد. چندین بار در روز برای تسکین ناراحتی از این روش استفاده کنید. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست اعمال نکنید، چون می تواند به پوست شما آسیب برساند.

 

 1. شیر

یک فنجان شیر بدون چربی را با چهار فنجان آب مخلوط کنید. مقداری یخ را به مخلوط اضافه کنید. یک پارچه تمیز را در محلول فرو کنید و نیم ساعت آن را روی پوست آسیب دیده قرار دهید. سپس به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم نوازش کنید. این فرآیند را هر چهار ساعت یک بار برای چند روز تکرار کنید تا درد و سوزش فروکش کند. دمای سرد، رگ های خونی را منقبض کرده و ورم را کاهش می دهد و همچنین شیر یک غشای پروتیینی ایجاد می کند که به تسکین درد کمک خواهد کرد.

 

 

 1. آلوئه ورا

ژل را از بخشی از یک برگ آلوئه ورا استخراج کنید و آن را به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید. یک روکش از ژل یخ زده روی پوست آفتاب سوخته خود بمالید؛ سپس بگذارید به تنهایی خشک شود تا پوست به طور کامل خواص دارویی را جذب کند. این کار را پنج یا شش بار در روز به مدت چند روز انجام دهید. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، می توانید از ژل آلوئه ورا موجود در بازار استفاده کنید.

 

 

 1. روغن نارگیل

کمی روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید، در ناحیه آفتاب سوخته بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید. این کار را سه بار در روز به مدت چند روز انجام دهید تا درمان انجام شود.

 

 1. عسل

یک لایه نازک از عسل طبیعی را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید به تنهایی خشک شود. وقتی رطوبت درون عسل جذب پوست می شود، التیام می یابد و درد را به حداقل می رساند. عسل دو یا سه بار در روز برای یک هفته استفاده کنید.

هم چنین یک قاشق سوپ خوری عسل را با یک لیوان آب ولرم سه بار در روز بخورید، تا سیستم ایمنی را تقویت کرده و درمان را تسریع کنید.

 

 

 1. سیب زمینی

دو عدد سیب زمینی بزرگ را بردارید و آن ها را به قطعات کوچک ببرید. تکه ها را در یک مخلوط کن ترکیب کنید تا خمیر شود. خمیر را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید روی پوست خودش خشک شود. سپس دوش بگیرید. این روند را یک بار برای چند روز تکرار کنید ، تا زمانی که تمام علائم شما از بین برود.

 

 1. چای سیاه

دو یا سه عدد چای را در یک ظرف آب گرم قرار دهید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند. تی بگ را بردارید و اجازه دهید مایع با دمای اتاق خنک شود. یک پارچه را در محلول خیس کنید و آن را روی پوست بمالید و تا زمانی که کامل و خشک نشود، رها کنید و در صورت لزوم، سه یا چهار بار این کار را انجام دهید؛ نیازی نیست آن را بشویید. این کار را روزانه به مدت چند روز انجام دهید تا شرایط شما بهبود پیدا کند.

 

 1. جوش شیرین

جوش شیرین می تواند به خاطر طبیعت قلیایی اش بسیار آرامش بخش باشد علاوه بر این جوش شیرین خواص ضد عفونی کنندگی دارد که احساس خارش در ارتباط با آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

بدین منظور وان حمام را با آب سرد پر کنید، یک فنجان جوش شیرین را اضافه کنید و خوب هم بزنید. در حدود 15 دقیقه در آب بمانید. بعد از بیرون رفتن از حمام، با حوله به آرامی خود را خشک کنید و یا اجازه دهید بدنتان خودش خشک شود. این کار را هر روز یک بار انجام دهید، تا نتایج مثبتی به دست آورید.

همچنین می‌توانید چهار قاشق سوپ خوری جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید، تا خمیر درست شود. خمیر را مستقیماً روی پوست بیمار بمالید و از یک تکه پنبه استفاده کنید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید. این درمان را یک بار یا دو بار در روز، بسته به شدت شرایط خود دنبال کنید.

 

 

 1. سرکه سیب

یک فنجان سرکه سیب را به وان حمام خود اضافه کنید و وان را آب ولرم پر کنید. برای حدود نیم ساعت در این آب بمانید. این کار به تعادل سطح PH پوست آفتاب سوخته و بهبودتان کمک خواهد کرد.

همچنین می‌توانید مقادیر مساوی از سرکه سیب و آب سرد را مخلوط کنید، دستمال های کاغذی را در محلول بیندازید و آن ها را روی پوسته آسیب دیده قرار دهید. بگذارید تا دستمال ها خشک شوند و سپس آن ها را بردارید. چندین بار در روز برای چند روز این کار را تکرر کنید.

نکته: در صورتی که خراش های روی پوست خود دارید، از سرکه سیب استفاده نکنید.

 

روغن های گیاهی موثر برای خارش آفتاب سوختگی، تورم و پوست اندازی

 

 1. روغن ویتامین E
 2. روغن ویتامین C
 3. روغن نعناع فلفلی

برای بهره مندی از قدرت روغن نعناع فلفلی برای آفتاب سوختگی، می توانید 2 قطره روغن نعناع فلفلی را با یک قاشق چای خوری روغن بادام شیرین رقیق کنید. سپس، مخلوط را به آرامی بر روی سوختگی های خود بزنید و برای چند دقیقه مناطق را ماساژ دهید تا به عمق پوست شما نفوذ کند.

 

 1. روغن اسطوخدوس

یک قاشق چای خوری روغن اسطوخدوس را با همان مقدار ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. سپس آن را به خوبی مخلوط کنید و روی سوختگی خود بزنید. یک بار در روز این فرآیند را انجام دهید تا تورم و درد از بین برود.

 

 1. روغن بابونه

روش 1:

10 قطره روغن بابونه را با 25 میلی لیتر روغن آفتابگردان مخلوط کنید. مخلوط را روی سوختگی خود بمالید تا به مناطق ملتهب شما کمک کند. هر روز این فرآیند را یک بار انجام دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

 

روش 2:

یک وان حمام پر از آب ولرم آماده کنید. سپس حدود 7 تا 10 قطره روغن بابونه را بریزید. سپس بدن خود و پوست آسیب دیده را در مخلوط خیس کنید. هر روز این فرآیند را یک بار انجام دهید تا سوختگی خود را به سرعت التیام بخشید.

 

 

 1. روغن اکالیپتوس

روش 1:

8 قطره روغن اکالیپتوس را در یک بطری شیشه ای بریزید. سپس همان مقدار روغن نعناع فلفلی و اسطوخدوس را اضافه کنید. همچنین با 14 میلی لیتر روغن هسته انگور و 44 میلی لیتر روغن بادام شیرین مخلوط کنید. بطری را به خوبی تکان دهید و مقدار کمی از مخلوط را در کف دست خود بریزید. سپس کمی آن را بروی سوختگی های خود بمالید.

 

روش 2:

یک وان پر از آب ولرم آماده کنید. یک بطری شیشه ای با 15 قطره روغن اکالیپتوس، 10 قطره روغن نعناع فلفلی و مقدار مشابه روغن پرتغال شیرین را در یک بطری بریزید. همچنین 5 قطره روغن رزماری و روغن درخت چای و همچنین 125 میلی لیتر روغن جوجوبا را نیز اضافه کنید. یک قاشق سوپ خوری مخلوط را در آب گرم به آن اضافه کنید. سوختگی های خود را در این مخلوط خیس کنید تا از شر آفتاب سوختگی خود خلاص شوید.

 

روش 3:

8 قطره روغن اکالیپتوس و همان مقدار روغن رزماری را باهم مخلوط کنید.4 قطره روغن اسطوخدوس، یک فنجان نمک اپسوم و 1/4 فنجان جوش شیرین را اضافه کنید. آن ها را به خوبی مخلوط کنید و درون یک ظرف شیشه ای بریزید. یک قاشق سوپ خوری از مخلوط را در وان حمام پر از آب گرم به آن اضافه کنید. پوست آسیب دیده را در مخلوط خیس کنید تا درد و التهاب را تسکین دهید.

 

 1. روغن دانه یا همان تخم هویج

 

5 قطره روغن دانه هویج را در یک بطری شیشه ای بریزید. همچنین یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا اضافه کنید. شیشه را به خوبی مخلوط کنید. سپس، خود را با لایه نازکی از این مخلوط بپوشانید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

 

 1. روغن کندر

روش 1:

3 قطره روغن کندر و نعناع فلفلی را ترکیب کنید. هم چنین 250 میلی لیتر آب مقطر بریزید و مقدار کمی از مخلوط را به پوست خود بمالید.

 

روش 2:

چند قطره روغن کندر را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. آن ها را به خوبی مخلوط کنید و مستقیماً روی آفتاب سوختگی خود بزنید. این کار را دوبار در روز انجام دهید.

توجه: برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود که از این روغن استفاده کنند.

 

 1. روغن درخت چای

روش 1:

3 قطره روغن درخت چای را با مرطوب کننده معمول خود ترکیب کنید. این مخلوط را دو بار در روز روی پوستتان بمالید.

 

روش 2:

 

3 قطره روغن درخت چای را با روغن بادام شیرین در یک شیشه شیشه ای مخلوط کنید. مقدار کمی از مخلوط را به سوختگی خود بزنید، این فرآیند را 2 بار در روز انجام دهید، تا علائم آفتاب سوختگی را کاهش دهید.

نکته: اجازه ندهید که روغن به چشمان شما برسد، زیرا می تواند باعث تحریک و قرمز شدن چشم ها شود.

 

 1. روغن گل رز

دو قطره روغن رز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. تمام مواد را در یک بطری شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید. این مخلوط را 2 بار در روز روی پوست آسیب دیده خود بمالید.

 

 1. روغن چای سبز

2 قطره روغن چای سبز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. تمام مواد را در ظرف شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید. سپس این مخلوط را 2 بار در روز به پوستتان بزنید.

 

 1. روغن همیشه بهار

روغن گل همیشه بهار را با یک قاشق چای خوری بادام شیرین در بطری شیشه‌ای رقیق کنید. آن‌ها را با تکان دادن بطری به خوبی مخلوط کنید. سپس مقدار کمی مخلوط را روی پوست خود بمالید.

 

 

نکات مهم در درمان آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند منجر به آسیب دائمی پوست و افزایش خطر سرطان پوست شود. بنابراین سرعت بخشیدن به درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

* قرص های تسکین درد از جمله ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کنند. همچنین می توانید برای تسکین درد از پمادهای موضعی استفاده کنید.

* کرم هیدروکورتیزون می‌تواند به کاهش التهاب و خارش کمک کند.

* نوشیدن آب برای بهبود هیدراته شدن پوست کمک می‌کند.

* تاول های کوچک را نترکانید، به آن ها اجازه دهید که مسیر خود را طی کنند. اگر یکی ترکید، آن را با صابون و آب ملایم تمیز کنید.

* پوست های کنده شده تان را برندارید و به اعمال مرطوب کننده ادامه دهید.

* پوست را خنک کنید، برای اینکار از حوله و یا پارچه مرطوب استفاده کنید یا حمام خنک بگیرید.

* از کره استفاده نکنید، این درمان اشتباهی است که می تواند از ترمیم و آسیب زدن به پوست جلوگیری کند.

* مرطوب کننده بزنید، برای مثال ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

 

برچسب ها :
کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است