جستجوی پیشرفته

حجامت که در زبان انگلیسی به آن Cupping می گویند، بیشترین شیوع را در طب چینی دارد. طب سنتی اسلامی انجام حجامت را مهم ترین ارکان درمان می‌داند که بیماری‌های گوناگون را درمان می کند. بر طبق نظر بو علی سینا و طب سنتی حجامت آن دسته از بیماری هایی که بر اثر غلبه خون ایجاد شده اند را درمان می کند و صفرا و سودا را از بین می برد. پزشکان اعتقاد دارند حجامت نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها، مخصوصا بیماری های مزمن و مرتبط با سبک زندگی دارد. از دیرباز هدف اصلی از حجامت، ارتقای سلامتی جسمی و روحی بوده است. درواقع همه سنت ها بر این تاثیر توافق نظر دارند که حجامت باعث دور کردن ترکیبات سمی از بدن می شود.

 

انواع حجامت

انواع مختلفی از حجامت در دنیا وجود دارد که دو نوع حجامت خشک (که فقط بادکش وجود دارد) و حجامت مرطوب (که ترکیبی از بادکش و خون آمدن وجود دارد) بیشترین طرفدار را دارند.

در هر دوی این روش ها، از یک ماده اشتعال زا مثل الکل استفاده می شود که آن را آتش زده و در داخل یک لیوان قرار می دهند. سپس لیوان سریعا بر روی قسمتی از پوست بدن قرار داده می شود. از آنجایی که هوای بیرون لیوان سرد است، داخل لیوان خلا ایجاد می شود. مکش ناشی از خلا همراه با گرمای داخل لیوان باعث ورم و قرمزی رگ های خونی می شود. هر لیوان مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی ناحیه قرار می گیرد. پزشک بعد از برداشتن لیوان، با یک تیغ شکاف کوچکی بر روی قسمت متورم می اندازد و خونریزی زیر پوستی کوچکی ایجاد می شود. خیلی از افراد می گویند این مکش توسط لیوان گرم، درد و سوزش قابل تحملی دارد و این کار سخت و آزاردهنده نیست. بعد از اتمام کار، پوست به پماد آنتی بیوتیک آغشته شده و با نوار بسته می شود تا از عفونت پیشگیری شود. معمولا پوست فرد طی 10 روز کاملا بهبود پیدا می کند.

 

مکانیسم حجامت از دیدگاه طب رایج

 1. تنظیم سیستم ایمنی بدن انسان بوسیله حجامت عام
 2. تنظیم سیستم ایمنی محیطی بوسیله حجامت عام
 3. تنظیم ترشح غدد درون‌ریز و برون‌ریز
 4. تاثیر حجامت بر سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک
 5. تاثیر حجامت بر درناژ لنف
 6. تاثیر حجامت بر دفع سموم و رفع انسدادهای موضعی و محیطی
 7. تاثیر حجامت بر افزایش ترشح اندروفین.

 

مکانیسم حجامت از دیدگاه طب سنتی

 1. دفع فضولات خون (کاهش تری گلیسرید، غلظت خون، قند خون، داسید اوریک، فشار خون بالا)
 2. دفع سموم و عفونت بدن (نیش زدگی، سرخجه، سرخک، آبله مرغان، زونا، مسمومیت شیمیائی، آکنه، کهیر)
 3. تنظیم اخلاط چهارگانه بدن
 4. رفع انسدادهای عروقی (کمک به درمان تصلب شرائین، گرفتگی عروق کرونر، سردرد عصبی، میگرن، سیاتیک)

 

ارزش درمانی حجامت

ثابت شده که حجامت برای حدود هفتاد بیماری اثرات پیشگیرانه و درمان کننده دارد. حجامت به دلیل داشتن تاثیرات زیر، برای بهبودی فرد بعد از جراحت ها و جراحی ها توصیه می شود، گردش خون را افزایش می دهد. اکسیژن رسانی به بافت ها را تقویت می کند. مواد زائد و سمی خون را از بدن دفع می کند. باعث ساخت عروق خونی جدید می شود، باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و انبساط رباط ها و سایر بافت های پیوندی می شود.

درنتیجه حجامت برای درمان بیماری‌های زیر می‌تواند موثر باشد:

 • چربی خون بالا
 • دیابت غیر وابسته به انسولین
 • دردهای عضلانی
 • سردردهای عصبی و میگرنی
 • بیماری‌های پوستی
 • پسوریازیس
 • آلرژی‌های دارویی یا غذایی یا فصلی
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • بیماری‌های انسدادی عروق کرونر
 • عوارض بعد ازیائسگی (منوپوز)
 • دردهای قاعدگی در زنان و دوشیزگان (دیسمونوره)
 • بیماریهای عفونی، هورمونی و غدد
برچسب ها : حجامت
کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است