جستجوی پیشرفته
مرجع طب سنتی خاورمیانه » خواص نوشیدنی ها » دمنوش » فواید رازیانه در درمان بی نظمی چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد. چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

 

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند. قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ابتدا سن بلوغ و شروع قاعدگی احتمال بروز اختلالات و بی‌نظمی‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله زیاد بین قاعدگی‌ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسالهای آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسیشان می‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، دردهای بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره قاعدگی هستند.


عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

  • بارداری یا شیردهی
  • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید
  • سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
  • یائسگی زودرس و پیش از موعد
  • بیماری التهاب لگن (PID)
  • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

درمان چرخه نامنظم قاعدگی و تاثیرات مصرف رازیانه

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. درصورت بروز بی‌نظمی و اختلال مربوط به قاعدگی به جز موارد خاص و شدید که نیازمند مراجعه به پزشک است، در باقی شرایط شما می‌توانید با روش‌های طبیعی و گیاهی، دوره‌ی عادت ماهیانه خود را تنظیم نمایید. ازجمله گیاهان مؤثر در تنظیم و باز شدن قاعدگی، رازیانه می‌باشد.

رازیانه گیاهی است دارای طبیعت گرم و خشک که قسمت‌های مختلف آن دارای خواص متفاوت است، و در درمان‌هایی که بر پایه گیاهان دارویی یا طب سنتی است، از جمله در درمان بی نظمی قاعدگی جایگاه خاصی دارد.

رازیانه حاوی استروژن گیاهی (فیتو استروژن‌ها) هستند، ماده ای که به توازن هورمونی زنان کمک می‌کند؛ بنابراین مصرف آن در اختلالات قاعدگی نظیر تاخیر در قاعدگی، قطع قاعدگی یا برخی اختلالات تخمدان مفید است و باعث برقراری قاعدگی می‌شود.

مصرف این گیاه در از بین بردن علائم پس از یائسگی مانند گرگرفتگی، خشکی و ضعف مفید است. همچنین مصرف آن به همراه گل ساعتی در درمان یائسگی زودرس نیز اثربخش است. از طرفی به دلیل اثر ضد اسپاسم آن در کاهش دردهای قاعدگی و دردهای گوارشی نیز می‌تواند استفاده شود. برخی مطالعات تاثیر آن را در افزایش ترشح شیر مادر نیز نشان داده است.

 

نحوه مصرف رازیانه

طریقه مصرف رازیانه متفاوت است، رازیانه در آشپزی برای افزودن عطر و طعم به غذاها، از جمله به سوسیس و ماهی استفاده می شود. بعضی از مردم همچنین بعد از وعده های غذایی خود رازیانه می خورند تا به هضم غذا کمک کنند و گاز را محدود کند. اما نحوه مصرف رازیانه برای پریودی متفاوت است.

در ادامه به معرفی سه روش مختلف چگونگی مصرف رازیانه برای تنظیم قاعدگی پرداخته شده است:

 

روش اول: شب مقدار کمی دانه رازیانه را در یک لیوان آب خیس دهید و صبح مخلوط مایع را بنوشید. این نوشیدنی به رحم کمک می‌کند انقباض و حرکات راحت تری داشته باشد، همچنین خون ریزی را تنظیم می‌کند و درد ناشی از پریود را کاهش می‌دهد.

روش دوم: دانه‌های رازیانه را می‌توان به صورت دمنوش استفاده کرد، برای تهیه دمنوش رازیانه یک قاشق چای خوری رازیانه کوبیده را داخل یک قوری بریزید. مقداری آب جوش روی آن بریزید و اجازه دهید که به مدت 15 دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل به شیرین کردن دمنوش گیاهی رازیانه، می توانید از عسل استفاده کنید. برای استفاده هر روز در زمانی که معده فرد خالی از غذا هستند مصرف شوند. این روش به تنظیم پریود و ایجاد یک جریان دفع سالم کمک می‌کند.

روش سوم: جویدن دانه‌های رازیانه

نکته: برای بیشترین تاثیر، بهتر است رازیانه را با معده خالی مصرف کنید. بنابراین صبح بعد از بیدار شدن بهترین زمان مصرف رازیانه در قاعدگی است. استفاده از دمنوش رازیانه را هر روز و با شکم خالی ادامه دهید.

 

طریقه مصرف رازیانه برای تنبلی تخمدان

مصرف روزانه چای رازیانه می‌تواند به رفع مشکلات هورمونی نظیر تخمدان‌های پلی کیستیک و پرکاری تیروئید کمک کند. شب هنگام دانه‌های رازیانه را در یک لیوان آب خیس دهید. صبح روز بعد یک لیوان آب دیگر به آن اضافه کنید و مخلوط را برای چند دقیقه بجوشانید. این محلول گیاهی را به صورت گرم مصرف کنید. دانه‌های رازیانه آندروژن را کاهش می‌دهند، این هورمون یک هورمون مردانه است که کاهش آن می‌تواند رشد غیرعادی مو در بدن را کاهش دهد. شما می‌توانید دانه رازیانه را در کنار شنبلیله استفاده کنید. کافی است این دو دانه را در کنار هم خیسانده و با هم بجوشانید.

 

مضرات مصرف رازیانه

* استفاده زیاد از رازیانه ممکن است دارای عوارض جانبی باشد. رازیانه گیاهی قاعده‌آور است، بنابراین زنان باردار باید از مصرف رازیانه اجتناب کنند و مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است. چرا که این دانه ها باعث تحریک رحم می شوند و حتی ممکن است باعث سقط جنین شوند. همچنین مصرف زیاد رازیانه برای آقایان توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است کاهش میل جنسی را به دنبال داشته باشد.

* این گیاه را با داروهای دیگر همزمان مصرف نکنید. بخصوص در کودکان که خیلی سریع تر علائم بدی را بروز می دهند. به طور مثال کسی که از داروهای مربوط به اختلالات تشنج و یا صرع استفاده می کند، باید از مصرف این گیاه نیز اجتناب کند که ممکن است علائم این بیماری را بیشتر و شدیدتر کند.

* رازیانه بر روی DNA تاثیرات منفی دارد. همچنین یکی از عناصر آن که استراگده نامیده می شود، باعث ایجاد تومور در حیوانات شده است.بنابراین اگر شما یا هر کسی در اطرافتان از هرگونه بیماری های هورمونی، مانند سرطان رنج می برد، توصیه های پزشکی قبل از مصرف دارو ضروری است.

* مصرف بیش از حد رازیانه در افرادی که ناراحتی تنفسی دارند باعث حمله های آسم می‌شود.

به عنوان سخن آخر این نکته حائز اهمیت است که قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

برچسب ها :
کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است