جستجوی پیشرفته
مرجع طب سنتی خاورمیانه » خواص خوراکی ها » کاهش قند خون با 11 گیاه دارویی

مواد غذایی مفید برای کاهش قند خون

1) سیر و پیاز
سیر و پیاز هر دو برای کاهش سطح قند خون و دیابت مفیدند اما تاثیرات سیر قوی تر است. برای کاهش قند خون با سیر، بهتر است از سیر های فرآوری شده و صنعتی استفاده نکنید زیرا آنها بیشتر برای کاهش چربی خون و کلسترول کارایی دارند و سیر طبیعی بهتر است. همچنین بهتر است از سیر تازه و خام استفاده کنید تا بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد.
 
2) پودر دانه شنبلیله
شنبلیله از خانواده نخودهاست. دانه شنبلیله سرشار از خاصیت است : کاهش فشارخون ، ضد درد و التهاب ، کاهش کلسترول و چربی خون و … . توجه داشته باشید که دانه های شنبلیله از بافت قوی و سختی برخوردارند که از همین جهت برای تاثیرگذاری آن در کاهش وزن ، باید از پودر این دانه استفاده کنید.
نحوه مصرف: 1 گرم از پودر دانه شنبلیله را در لیوانی از آب سرد ریخته و 3 ساعت به آنها زمان دهید و پس از آن، میل کنید. این نوشیدنی را حداکثر روزی 5 مرتبه (معادل 5 گرم دانه شنبلیله) می توانید مصرف کنید. البته از آنجایی که طعم دانه شنبلیله تلخ است، قرص آن هم گزینه خوبی است. همچنین می توانید پودر شنبلیله را با ماست هم ترکیب کنید.
 
3) قاصدک


قاصدک را باید گیاهی همه فن حریف دانست. مصرف برگ های سبز رنگ این گیاه تاثیرات عالی ای روی کاهش قند خون می گذارد و باعث تسکین کبد می شود. همچنین خواص قاصدک برای دیابتی ها به کاهش وزن نیز مربوط می شود که با مصرف آن لاغری هم برایتان آسان تر می شود.

 
4) گیاه گالگا
گالگا نیز مثل شنبلیله از خانواده نخودهاست. این گیاه از گذشته ها تاکنون برای افزایش شیر مادر مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند می توانند با مصرف گالگا، فشارخون خود را کاهش دهند. خبر خوب آنجاست که قرص گالگا در داروخانه ها موجود است و می توانید آنرا خریداری کنید.

 
5) دارچین

بر اساس بسیاری از تحقیقات، خواص دارچین برای کاهش قند خون عالی است. بعلاوه دارچین برای لاغری و افزایش سوخت و ساز بدن هم تاثیرات قابل توجهی دارد.

 
6) رازیانه

گیاه و دانه های رازیانه هر دو دارای مواد شیمیایی ای هستند که برای درمان دیابت مفید است. یکی از این مواد شیمیایی، آنتول است که از التهاب و سرطان جلوگیری می کند. جالب است بدانید که در هند ، یکی از رسومات آن است که دانه های رازیانه را پس از هر وعده غذایی میل می کنند تا دندان هایشان تمییز باشد و دهان بوی خوبی بگیرد.
برخی دیگر از مواد غذایی و گیاهان دارویی مفید برای کاهش قند خون عبارتند از؛ هویج، عناب، انار، کاسنی، عدس، سماق، کدو تنبل و جو.

 
7) انگور
جالب است بدانید که برخلاف تصور بسیاری از مردم، انگور در عین حالی که میوه ای شیرین است، اما مصرف آن باعث کاهش قندخون می شود. انگور به علت برخورداری از فروکتوز، باعث بالا رفتن قند خون نشده و علت خاصیت کاهش دهندگی قند خون آن هم به وجود عنصر کروم در آن برمی گردد.

 
8) زنجبیل

زنجبیل را باید گیاهی جامع و قدرتمند برای درمان دیابت و چربی خون بالا دانست. خواص زنجبیل به نوعی است که از چند جهت به درمان دیابت کمک می کند : کاهش وزن ، کاهش قندخون ، کاهش گلوکز خون، کلسترول و تری گلیسیرید و … .
بر اساس یکی از تحقیقات؛ مصرف صرف نوشیدنی ای با 2 گرم زنجبیل کاری می کند تا 3 ساعت پس از آن احساس سیری کنید و این موضوع به رژیم دیابت و رژیم لاغری هم کمک شایانی می کند.

 9) شوید

طبق یافته متخصصان، 70 ماده شیمیایی مختلف در شوید وجود دارد که به درمان دیابت کمک می کند. به طور کلی شوید را از سبزیجات مفید برای دیابت می شناسند.

 10) زیره سیاه
مصرف زیره سیاه برای پایین آمدن قند خون و سطح کلسترول عالی است. همچنین زیره سیاه بر روی مواد گلیکوزیله که باعث آسیب رسیدن به افراد دیابتی می شود، اثرات مثبتی دارد.

 
11) ریحان

در تحقیقی که بر روی ادویه و گیاهان مختلف صورت گرفت، مشخص شد که پونه، ریحان، زردچوبه، رزماری و مرزنجوش دارای بیشترین میزان فلاونوئید هستند و مخصوصا ریحان باعث کاهش قند خون می شود.

 

آیا این نسخه برای شما مفید بوده است؟

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است