جستجوی پیشرفته

 آشنایی با زعفران

زعفران یکی از ارزشمندترین ادویه های موجود در جهان و گیاهی است با ارتفاع تقریبا 30 سانتیمتر که دارای برگهای دراز و سبز مانند تره است و ساقه زیر زمینی آن از دو پیاز تشکیل می شود. این پیازها سخت، مدور، گوشتدار و پوشیده از غشاء های نازک قهوه ای رنگ می باشند. زعفران که لقب ادویه طلایی را به خود اختصاص داده است تاریخچه ۳هزار ساله دارویی دارد. این ادویه بومی کشورهای اروپایی و آسیایی است و اغلب در اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان، ایران، چین و هند یافت می شود و جزو گیاهان برتری می باشد که در کتاب انجیل ذکر شده است.

خواص درماني زعفران

زعفران از نظر طب سنتی ایران دارای طبع گرم و خشک و دارای خواص دارویی بسیاری می باشد که به همین دلیل در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. از جمله مزایای آن بهبود عملکرد قلب و مغز، خاصیت ضدالتهابی و ضدسرطان بودن، کاهش چربی و كلسترول خون، آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، تقويت کننده حافظه و كاهش دهنده فشار خون است. همچنین از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بيماريهاي پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، يرقان، پيش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شكم، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود؛ در ادامه به تشریح فواید و مضررات آن پرداخته می‌شود.

سلامت قلب و عروق

زعفران در طب ایرانی و طب مدرن، اثرات مثبت متعددی برای زعفران برشمرده‌­اند و به صورت ویژه به اثرات این ماده در بیماری­های قلبی­ عروقی اشاره شده است. مطالعات نشان می دهد زعفران درطب سنتی ایران‏ قابض و محلّل و منضج و گشاینده گرفتگی­ های کبد و عروق  است، در قوت دادن گوهر روح و شاد کردن و تقویت قلب بسیار مفید است و سبب بهتر رسانیدن اثر داروهای قلبی به قلب می­شود. درنتیجه مصرف زعفران به لطف ترکیباتی که در این ادویه مفید وجود دارد برای سیستم قلبی­عروقی دارای اثرات محافظتی در بیماری­های ایسکمیک قلب، کاهنده تری گلیسیرید و کلسترول، آنتی آریتمیک، کاهنده فشار خون، شل کننده ماهیچه های صاف عروق و مهارکننده تجمع پلاکتی است. همچنین، زعفران می­تواند به عنوان یک داروی پیشگیرانه جدید برای بیماری­های ایسکمیک قلبی معرفی شود.

خاصیت ضد افسردگی و تقویت حافظه

بر اساس تحقیقات طب پزشکی معاصر مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر می‌باشد، این در حالی است که براساس طب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند. بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یك فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شودو درواقع به عنوان یک داروی عالی ضد افسردگی شناخته شده است که باعث نشاط و سرزندگی افراد میشود. 

تحقیقات بدست آمده توسط گروهی از دانشمندان نشان میدهد که زعفران میتواند جریان خون را رقیق کرده، عوارض ناشی از آلومینیوم از جمله از دست دادن حافظه و اختلالات عصبی رو بهبود بخشیده و یا از آن پیشگیری کند، بدین جهت زعفران در تقویت حافظه نقش موثری دارد، افزایش دهنده تمرکز حواس بوده و در پیشگیری از آلزایمر و بیماری پارکینگسون و در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر است.

 خواص ضد سرطانی

بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که مواد آنتی اكسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی را دارا می باشند و به عنوان يك داروي ضد تومور و جمع كننده راديكالهاي آزاد عمل مي‌كند. بر اساس نتایج این بررسی بنظر می‌رسد که استفاده از زعفران، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری می كند و در ترمیم مولكول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.

 تقویت کننده و محرک قوای جنسی

زعفران در طب سنتی یک مقوی توان جنسی (قوه باه) است. مصرف زعفران چه بصورت دمنوش زعفران یا شربت زعفران میتواند بر بالا بردن قوای جنسی اثر به سزایی داشته باشد. مدارک علمی و آزمایشگاهی نشان میدهد که زعفران و پیگمانهای فعال آن، به ویژه کروسین می توانند رفتارهای جنسی را بهبود بخشند و اثرات مثبت زعفران شامل افزایش میل جنسی (ليبيدو)، درمان اختلال نعوظ و تقویت کیفیت اسپرم است. عصاره آبی زعفران همچنین قادر است پارامترهای اسپرم اپیدیدیم را در موش های در معرض کادمیوم بهبود بخشد. کادمیوم قادر است اختلالات مختلفی در بیضه ایجاد کند. درنتیجه این گیاه نسبت به بسیاری از داروهای درمانگر ناتوانی جنسی که معروفترین آن را قرص ویاگرا میتوان نام برد، بسیار ارزانتر و نیز ایمن تر است.

فواید زعفران برای زنان باردار و برطرف کننده سخت زایی

بر اساس مطالعات انجام شده محققان ایرانی، این ادویه می تواند باعث افزایش آمادگی رحم در دوران بارداری شود. نتایج پژوهش ارائه شده با موضوع درمان سخت زائی با مصرف زعفران در همایش زعفران داروی گیاهی هزاره سوم، نشان داد که خوردن زعفران در زمان حاملگی، شخص را برای زایمان آسان آماده می کند. همچنین برطبق پژوهش آنان مصرف زعفران در دوران بحرانی بارداری یعنی سه ماه اول که دوران تشکیل اندام‌هاست می‌تواند به جنین صدماتی وارد نماید. مصرف زعفران در سه ماه اول حاملگی باعث افزایش هورمون پروستاگلاندین در رحم شده و اثرتحریکی مستقیم روی عضلات صاف رحم دارد و در نتیجه احتمال سقط جنین را به همراه دارد اما مصرف متعادل آن پس از سه ماه اول دوران بارداری مفید است و مادر را برای زایمان آسان آماده می کند. زعفران موجب خاصیت ارتجاعی در نسوج رحم می گردد و زایمان را آسانتر می سازد.

زعفرانی که پس از سه ماه اول حاملگی مصرف شده است تاثیر خود را چند ساعت قبل از زایمان با شروع شدن درد و با دریافت عصبی گیرنده های درد و تولید هورمون پروستا گلاندین که درهنگام وضع حمل باعث انقباض ماهیچه های دیواره رحم می‌شوند و اثرتحریکی مستقیم روی عضلات صاف رحم و اثر شل کنندگی سرویکس دارد می‌ گذارد بنابراین با مصرف صحیح زعفران میزان پروستا گلاندین در رحم در زمان تولد نوزاد را افزایش داد و از سخت زائی جلوگیری کرد.

تنظیم چرخه قاعدگی

یکی از بیماری های گوارشی سندرم پیش از قاعدگی می باشد که در زنان رخ می دهد. زعفران به عنوان یک ادویه ضد اسپاسم می باشد که بسیار عالی است. باعث تنظیم چرخه قاعدگی در بانوان می باشد و از علائم سندرم پیش از قاعدگی جلوگیری می کند.

تقویت بینایی چشم و پیشگیری از کاهش دید در سالخوردگی

بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت، از پیشرفت بیماری‌های چشم جلوگیری و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود. درواقع ترکیبات موجود در زعفران از جمله سافرانال برای بهبود قوه بینایی بسیار موثر است. این ادویه بر ژن هایی که مقدار اسید چرب غشای سلولی را تنظیم می کنند اثر گذاشته و باعث می شود تا قوه بینایی شما بهتر شود. همچنین زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است. مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود. در نتیجه کسانی که مشکل بینایی دارند می توانند از زعفران استفاده کنند.

درمان ریزش مو

زعفران دارای آنتی اکسیدان‌های زیادی می باشد که برای جلوگیری از ریزش موی سر موثر است. این ادویه دارای فولیکول های زیادی می باشد که باعث رشد موها می شود. از زعفران می تواند برای جلوگیری از طاسی سر نیز استفاده کرد.کسانی که می خواهند از ریزش ناخواسته ی موی خود جلوگیری کنند بهتر است زعفران را در دستور خود قرار دهند. استفاده از مواد شیمیایی برای درمان ریزش مو دارای عوارض مختلفی می باشد که بهتر است از داروهای طبیعی و گیاهی استفاده شود، زعفران را می توان به صورت ماسک طبیعی برای درمان و کاهش ریزش موهای سر استفاده کنید.

درمان التهاب مفاصل

این ادویه شگفت انگیز دارای کروستین می باشد که باعث می شود تا اکسیژن به مغز شما رسیده و آرتریت کاهش پیدا کند. این ادویه همچنین برای بیماری نقرس نیز مفید می باشد. کسانی که اختلالات کبدی و کلیوی دارند نباید زیاد از زعفران استفاده کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

زعفران دارای کاروتنوئیدهای فراوان است که تاثیر زیادی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد. شما می توانید زعفران را در دستور رژیم غذایی خود قرار دهید. این ادویه بسیار کارآمد است و باعث بالا رفتن سطح انرژی بدن می شود.

هضم بهتر غذا

زعفران دارای آنتی اکسیدان های بسیار بوده و خواص ضدالتهابی دارد ، آنتی اکسیدان های موجود در این ادویه با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه می کند. این ادویه نقش مهمی در هضم و درمان اختلالات گوارشی دارد. برای درمان زخم معده نیز می توان از این ادویه کمک گرفت.

زیبای و شادابی پوست

این ادویه پرخاصیت به شما کمک می کند تا پوست شادابی داشته باشید. ترکیب چند رشته زعفران با مواد مختلف باعث می شود تا ماسک های متنوع ایجاد شده و برای داشتن پوستی زیبا کاربرد دارد. چرا که باعث افزایش اکسیژن رسانی بر روی پوست شده و گردش خون پوست را بیشتر می کند. در ذیل به چند نمونه ترکیبات و ماسکهای مورداستفاده اشاره شده است.

* خاصيت ضد باكتريايي تركيب زعفران و ريحان براي رهايي از شر آكنه بسيار مفيد است. اين تركيب عفونت‌هاي ناشي از آكنه را از بين مي‌برد. ماسك آماده شده را به صورت آكنه‌اي بزنيد و اجازه دهيد خشك شود و بعد با آب بشوييد، با استفاده مداوم از اين تركيب مي‌توانيد اثر آن را روي ازبین رفتن آكنه‌ها ببينيد. 

* چند رشته زعفران را در مقداري شير بريزيد تا زماني كه رنگ شير تغيير رنگ دهد و خواص زعفران وارد شير شود. پس از اينكه رنگ شير تغيير كرد، مقداري پودر سندل سفيد به آن اضافه كنيد. اين ماسك را به صورت و گردن خود بزنيد. ۱۵ تا ۲۰ دقيقه صبر كنيد وبعد بشوييد. استفاده مكرر از اين ماسك به روشن‌تر شدن پوست كمك مي‌كند. همچنین ماسکی تشکیل شده از ترکیب زعفران و گلاب تا زماني كه رنگ زعفران با گلاب تركيب شود پيري پوست را به تعويق مي‌اندازد و حس جواني را در پوست حفظ مي‌كند.

*   به منظور از بین بردن تیرگی ناشی از آفتاب سوختگی مقداري زعفران را به مدت يك شب در شير پرچرب بخيسانيد. بعد از اين مدت با انگشت آن را به پوست برنزه شده بزنيد. اين تركيب به طرز موثري اثر آفتاب سوختگي را از بين مي‌برد و همچنين درخشندگي را به پوست باز مي‌گرداند.

* استفاده موضعی از عصاره زعفران می تواند جای نیش حشرات را از بین ببرد. پس شما می توانید از این ادویه برای گزش حشرات نیز استفاده کنید.

 

مضرات مصرف بیش از حد زعفران

زعفران خواص بسیاری دارد ولی اگر مقداری زیادی از آنرا به صورت یکجا مصرف کنید می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد که حتی ممکن است به مرگ فرد هم منجر شود. مصرف بیش از ۵ میلی گرم زعفران در روز می تواند مشکلاتی زیادی برای بدن ایجاد کند. از این مشکلات می توان به خون ريزي از بيني، پلک‌ها و لب، كاهش ضربان قلب، یرقان، زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها، مسمومیت شدید غذایی، اسهال، سر گيجه، بي حالي و عوارض خطرناك ديگر می شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود. درنتیحه درصورت مصرف بیش از ۵ میلی گرم زعفران در روز حتما با پزشک مشورت کنید.

مصرف بیش از حد زعفران همچنین باعث کاهش فشار خون و رقیق شدن بیش از حد خون میشود که ممکن است عوارضی مثل خونریزی های بینی و یا رحمی را در بانوان به همراه داشته باشد. مصرف بیش از حد این ماده به دلایلی که گفته شد برای خانوم های باردار نیز توصیه نمیشه و ممکنه به سقط جنین در 3 ماهه اول بارداری منجر شود.

مقدار مناسب و مجاز مصرف زعفران در ماه:

مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار سالم و سودمند می باشد و مصرف بیش از 5 گرم آن برای هر نفر در ماه مضر می باشد. اما مصرف 5 گرم زعفران در يك وعده غذائی می تواند منجر به مرگ انسان گردد.

نگهداری از زعفران:

زعفران را بايد دور از نور و رطوبت نگهداری کرد زعفران را درظروف شيشه اي يا فلزي دربسته نگهداري نمایید. توجه داشته باشید اسانس زعفران قابل تبخير شدن است، بنابراین درب ظرف زعفران را ببندید درصورت باز ماندن درب ظرف زعفران اثرات داروئی و کیفیت آن كاهش می یابد.

کد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
برای این مطلب هنوز نظری درج نشده است